Studenti OA a SZŠ na ostrově Korfu aneb Návštěva divadelního představení „My Family and Other Animals“
Studentům OA a SZŠ Blansko se dostalo mimořádné příležitosti: ocitnout se na řeckém ostrově Korfu.
Sice na pouhých 66 minut, ale o to intenzivněji jsme každý okamžik této společné školní „dovolené“ prožívali.
Do půvabné krajiny nekonečných olivových hájů, nádherně zelených stromů a zahrad a stříbřitých pláží nás zavedl pan Gerald Durrell.
Britský spisovatel a popularizátor ochrany přírody v jedné osobě tak učinil ve svém autobiografickém příběhu „O mé rodině a jiné zvířeně“.
Na Korfu jsme se s desetiletým Gerrym a jeho rodinou (resp. s učiteli a studenty naší školy) vydali na počátku 20. století (resp. 8. října 2019). Na ostrově jsme (v jedné hodině) strávili neuvěřitelných pět let. Pomáhali jsme rodině hledat vhodná místa k bydlení, poznali jsme zdejší vlídné a současně svérázné domorodce, nahlédli jsme i do rodinných peripetií a vztahů. Společně s Gerrym jsme se vzdělávali a s úsměvem i respektem objevovali „zázraky“ tamější fauny (např. škorpiony, sklípkany apod.). Gerryho obdiv vůči uvedeným reprezentantům zoosvěta byl enormní, zatímco většina spolucestujících v sobě pochopení, ba nadšení pro podobné zvířecí „miláčky“ hledala marně. Srdce biologicky méně náročného (řekněme běžného…) diváka ale dozajista zaplesalo přítomností želvy Achilles a psa Rogera.
Původně plánované slunění na ostrově Korfu (resp. posezení v pohodlných sedačkách blanenského kina) se tedy záhy proměnilo v dobrodružnou a napínavou výpravu. Naštěstí jsme ji přežili bez úhony s úsměvem a do Anglie (resp. do školy a domů) jsme se vrátili kulturně a jazykově obohaceni a ve zdraví.
Zajímá vás, jak naši studenti tuto zahraniční cestu s „cestovní kanceláří“ OA a SZŠ Blansko zhodnotili? Čtěte dál!
Podle slov studentů se jednalo o „fajn“ zpestření a oživení výuky. Představení bylo veselé a rozmanité. Někteří žáci by uvítali ještě alespoň jednu reprízu. Výkony svých anglicky hrajících vrstevníků hodnotili jako výjimečné, ba fantastické: studentům – hercům bylo opravdu nádherně rozumět, vyjadřovali se zřetelně a dostatečně nahlas, dokázali se vžít do svých rolí a měli je výtečně nastudované. Dokonce padla i otázka, zda byli herci opravdu Češi. Hra byla pro žáky každopádně obohacující z hlediska anglické slovní zásoby a velmi důležitou motivací k dalšímu studiu angličtiny (cizích jazyků). V rámci hodnocení projektu z ekonomického pohledu studenti vnímají návštěvu divadla jako výbornou formu uspokojení kulturních a vzdělávacích potřeb. Částku za vstupné považují za přijatelnou a adekvátní: bez větších problémů obětovali příležitost mít klasickou výuku podle rozvrhu nebo si dát oblíbené cappuccino.
Děkujeme paní Mgr. Nice Štěpánkové ze společnosti Domino Theater & Domino Project a studentům z pražského hostivařského gymnázia za skvěle odvedenou práci, za vnesení výjimečnosti do všedního dne a svěžesti a inspirace do více než dvou set duší a myslí. Již nyní jsme nedočkaví jarního setkání.
Za předmětové komise anglického jazyka a ekonomických předmětů
Ing. Bc. Jolana Havlová
vyučující AJ a ekonomiky