O životě a vodě

15.5.2015 | Školní akce | Autor: Ing. Bc. Jolana Havlová |
Bazén
Bazén

Voda je krásná, voda je čistá, voda je živá. Voda je vzácný přírodní zdroj, základní podmínka života na zemi. Voda je i živel, jenž umí i brát: domovy, věci, hodnoty, iluze, i lidské životy.

Průzračnou a poklidnou hladinu blanenského krytého bazénu právě rozvířily děti... Svoji rozplavbu zde začínají studenti třídy Z2 z Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy v Blansku. Ti se dnes rozhodli, pod vedením profesionálů z Vodní záchranné služby Blansko, zachránit hned několik lidských životů.

Fotodokumentuji plavce a na druhé straně bazénu spatřím volně plout nehybné lidské tělo. Přicházím blíž a rozpoznávám v něm zcela bezvládně na hladině ležící osobu v černém neoprenu. Jedná se o figurantku, profesionálně navozující reálnou životní situaci. Kolem ní se srocuje skupinka našich mladých záchranářů s jedním ze zkušených instruktorů. Dbají pokynů a jdou do akce. Společnými silami po pár minutách upevňují tonoucího na scoopran (vodní páteřní desku) a dopravují ho zdárně na břeh bazénu.

Naproti se jiná skupinka žáků s úsměvem obléká do XXL červeno-modrých pracovních oděvů. Potřebují snad Služby Blansko opravit bazén? Nikoliv. Proběhne zkouška plavání v oblečení. Z uniforem zanedlouho „přeskočí“ několik mladých nadšenců do profesionálních záchranných vest, aby se vžili do role a pocitů neplavců a nechali se „vézt“ zdatnými plavci z hloubky na mělčinu pomyslného rybníka.

Opodál můžeme být svědky, jak si naši mladí zdravotníci „hrají“. S lany, vaky a velkými barevnými „podkovami“. Není to hra. Jedná se o další díl nácviku první pomoci při nebezpečí utonutí. Z mého náctiletého období si z koupaliště pamatuji plavčíka a oranžovo-bílý záchranný kruh. Dnes je možné díky širšímu spektru záchranářských pomůcek a prvků vzdát hold moderním technologiím, jež jsou v této oblasti výraznou podporou lidského faktoru.

U průhledné skleněné výplně, umožňující odedávna v krytých lázních pohled babiček na plavající vnoučky, se dnes praktikuje bojové umění: uchopení protivníka za ramena a rázný (nedokončený) výkop směrem k břišní dutině. Nenechejme se ale zmýlit. Nejeden zkušený záchranář má vlastní či sdílenou zkušenost i s „falešnými“ tonoucími agresory. Při kontaktu s touto osobou se z původně plánované „funkce“ záchranáře můžete i vy snadno stát obětí.

Ať jsme si z dnešního zásahového dopoledne odnesli více či méně, generálně platí Trautenberkovo: „Nekoukat, nestát, dělat!!!“. NĚCO udělat. Cokoliv. Lidský život je dar, a žádný nesmí býti zmařen.

Za možnost opětovného uvědomění si vzácnosti a křehkosti lidského života a skutečných životních hodnot děkuji kolegyni a organizátorce akce, Mgr. Katce Staňkové, pracovníkům Vodní záchranné služby Blansko a třídě Z2.

Fotogalerie

15.5.2015 | Autor: Ing. Bc. Jolana Havlová  |