Ve čtvrtek 26. listopadu 2009 se studenti čtvrtých ročníků Obchodní akademie v Blansku zúčastnili besedy o holocaustu, která se uskutečnila nejen u příležitosti připomenutí sedmdesáti let od začátku 2. světové války.
Součástí besedy byla projekce dokumentárního filmu Hitler, Stalin a já. Jedná se o jeden z mnoha filmů o československých dějinách, které distribuuje na střední školy v rámci projektu Jeden svět na školách společnost Člověk v tísni. Dokument popisuje životní příběh Hedy Margoliové-Kovalyové, která se narodila v židovské rodině a během 2. světové války prošla několika koncentračními tábory. V padesátých letech byl její manžel popraven ve vykonstruovaném politickém procesu. Film zprostředkoval žákům pohnutý osud neuvěřitelně vitální ženy a krutost dvou nejhorších totalitních režimů 20. století.
Po skončení filmu následovala beseda s PhDr. Janou Skácelovou z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. PhDr. Skácelová se specializuje na výukové projekty o holocaustu, a mohla tak studentům zodpovědět jejich otázky týkající se např. životních podmínek v koncentračních táborech či zákazů, jež postihly židovské obyvatelstvo v době Protektorátu.
Beseda byla pro studenty velice přínosná. Mnozí ani netušili, jak strašné byly osudy židů v době 2. světové války. Inspirativní byla i životní filosofie hlavní hrdinky dokumentu: Neoplácet zlo zlem a násilí násilím, nýbrž vymanit se z kruhu pomsty a nenávisti láskou k bližnímu, vést dobrý život, v němž jsme užiteční druhým lidem.