Již tradičně se studenti naší školy zapojili do prestižní soutěže – Olympiády lidských práv.
Cílem soutěže je atraktivní formou zvýšit informovanost studentů o problematice lidských práv, podporovat zájem poznávat, uvědomovat si a respektovat rozmanitost lidské společnosti. Soutěž je dvoukolová. Školní kolo proběhlo na naší škole na konci října. Finálové kolo se bude konat na začátku prosince v Praze. Snad budeme mít i letos zástupce naší školy ve finále!
Sledovala jsem práci studentů během soutěže a u většiny jsem oceňovala nasazení, se kterým se pustili do hledání správných odpovědí i do závěrečné úvahy na vybrané lidskoprávní téma. Tento rok si studenti nejčastěji vybírali téma svobody projevy na internetu. Se svolením autorky textu, studentky 2. ročníku, bych se ráda podělila o její práci na toto téma:
Svoboda projevu běžně podléhá omezením, a to v případě, kdy se dostává do konfliktu s jinými hodnotami nebo právy člověka. A to i v našem virtuálním světě. Často se setkávám s rasistickými nebo homofobními názory v podobě "vtipných" obrázků. Pro některé to může být vtipné, pro někoho to může být urážející v souvislosti s jejich důstojností a soukromím. Myslím, že by se tyto příspěvky na internetu měly kontrolovat a případně i mazat. Protože je to podle mě právě ta hranice mezi svobodou projevu a ochranou osobnosti. Na druhé straně svoboda projevu znamená bez hrozby postihu svobodně vyjadřovat svoje myšlenky a názory. Shrnula bych to citátem Václava Havla, který nejlépe vystihuje tuto situaci: „Svoboda je jedna strana mince, na jejíž druhé straně je zodpovědnost.“